باج گیری عاطفی چیست؟
برای واژه باج گیری، می‌­توانیم واژه‌هایی مثل استثمار، بهره کشی یا سوءاستفاده را نیز هم طراز قرار دهیم. اما باج گیری عاطفی، یعنی فردی با استفاده از موضع برتر عاطفی خود، فرد مورد نظرش را کنترل کند و منافعش را به دست بیاورد. افراد باج­گیر، از ترس، تعهد و احساس گناه طرف مقابل برای بهره کشی استفاده می­ کنند. فرد قربانی نیز به خاطر احساس گناه، از دست دادن توجه و یا هر فقدان دیگری مجبور است که به خواسته‌های طرف مقابلش تن بدهد و اغلب دچار شکست عشقی می‌شود.

چطور بفهمیم کسی باج گیری عاطفی می‌کند؟

فرد باج­گیر، می­ تواند از ضعف شما علیه شما و برای دستیابی به چیزی که می­ خواهند استفاده کند. آن‌ها می­‌دانند که چه چیزی برای شما مهم است و همان‌ها را از شما طلب می­ کنند. آن‌ها به طور کلی 4 دسته هستند:

۱. باج گیری عاطفی به صورت تنبیهی
خواسته خود و پیامد عدم پذیرش آن را می‌­گویند. مثلا اگر فلان کار را بکنی ترکت خواهم کرد. این گروه از افراد به صورت آشکار باج می‌گیرند و خواسته‌های خود را عملی می‌کنند. مثالی دیگر والدینی هستند که فرزندان خود را مم به ازدواج با شخص خاصی می‌کنند و می‌گویند اگر با فلان شخص ازدواج کنی تو را طرد می‌کنیم و از ارث محروم می‌شوی. والدینی که باج گیری عاطفی می‌کنند اغلب بر روی انتخاب‌های دیگر فرزندانشان برای ازدواج عیب و ایراد می‌گذارند و از این طریق سلطه گری می‌کنند. گروهی دیگر از تنبیه کنندگان هستند که به تنبیه کنندگان خاموش معروف‌اند و با سکوت طولانی مدت خود شما را تنبیه می‌کنند به گونه‌ای که در نهایت تسلیم خواسته‌هایشان می‌شوید.

۲. باج گیران عاطفی که شما را تهدید می‌کنند
تهدیدشان علیه خودشان است و اغلب افرادی وابسته و بدون تواناییِ مسئولیت پذیری هستند. مثلا اگر این کار را نکنی خودم را می­ کشماین نوع از باجگیران خشمشان را متوجه خودشان می‌کنند و از این طریق حس ترس و ترحم شما را بر می‌انگیزند. این گونه افراد همیشه دیگران را مسئول اتفاقات ناگوار زندگی‌شان می‌دانند و به شدت وابسته هستند. باج گیران تهدید کننده قربانی خود را در تنگنا قرار می‌دهند و از این طریق به خواسته خود می‌رسند. اغلب نوجوانان و جوانان چنین رفتارهایی از خود بروز می‌دهند و والدین را تسلیم خواسته‌های خود می‌کنند.

۳. وسوسه کننده‌ها
آن‌ها در ازای خواسته خود، وعده‌های جذاب و عجیب می‌­دهند و معمولا پس از رسیدن به هدفشان به آن عمل نمی­‌کنند. همچنین آن‌ها به احساسات و درخواست‌های شما توجه نمی­‌کنند و هر بار چیز بیشتری از شما می­‌خواهند. این دسته از باج گیری‌های عاطفی اغلب در روابط دوستی و کارمند و کارفرما دیده می‌شود. افراد وسوسه کننده باهوش‌ترین افراد باج گیرهستند.

۴ باج گیری عاطفی سرزنشی
در این نوع از باج گیری عاطفی فرد برای اطمینان از توجه شما، می‌­خواهند که شما خواسته ­شان را حدس بزنید و اگر در آن ناتوان باشید، شدیدا بهم می­ ریزند. همچنین این گونه از افراد جوری وانمود می‌کنند که تمام بدبختی‌هایشان تقصیر شما است و شما مسئول تمام اتفاقات بدی زندگیشان هستیدو علاوه بر این به گونه‌ای به شما القا می‌کنند که اگر خواسته‌شان را عملی کنید شما را می‌بخشند. باجگیران عاطفی اغلب افسرده و گریان هستند؛ ممکن است به ظاهر مظلوم به نظر برسند اما در واقع با این کار خود کنترل شما را در دست می‌گیرند و سلطه گری می‌کنند. برای مثال چنین جملاتی بر زبان می‌آورند: من به خاطر تو تمام این بدبختی‌ها را تحمل کردم؛ اگر بمیرم هم اهمیتی به من نمی‌دهی»

لطفانظرات خودرامیان بگذارید.

برای دریافت مشاوره باشماره09058956770تماس بگیرید.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها